Foredrag om Zone-Redningskorpset
Falck og Zonen var engang to konkurrerende redningskorps. Zonen havde en af de flotteste redningsstationer, og den lå i Ringsted. mehr
Falck og Zonen var engang to konkurrerende redningskorps. Zonen havde en af de flotteste redningsstationer, og den lå i Ringsted. mehr
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: 2016. Juni 9. Donnerstag, 19:30
Frederik Madsen, der er formand for Zone-Redningskorpsets Venner, fortæller om dengang, der var to konkurrerende private redningskorps, Falck og Zonen. Det var i perioden 1930-62, og i Ringsted lå en af Zonens største og flotteste stationer, der var ejet af Ringsted-legenden Harald Neumann. Frederik Madsen trækker tråde op til nutidens brand-ambulance og redningsberedskab.
Det er nødvendigt at købe billet på forhånd. Kaffe og kage er inkluderet i billetprisen.
Alle tror, at kong Frode Fredegod hersker over riget, men det bliver afsløret, at hans rådgiver, Erik Oddbane, har hemmeligholdt kongens død for at bevare freden. Dette igangsætter en kæde af dramatiske begivenheder. Frodes datter, Ofura, er udvalgt af sin far som arving, men hendes legitimitet bliver udfordret af halvbroderen Halvdan, der tager blodige metoder i brug. Snart må Ofura rejse ud for at samle en hær imod sin egen halvbror i håb om at genvinde tronen og redde riget fra en særdeles brutal hersker. Vil det lykkes hende at blive rigets dronning? Og i så fald: Vil de danske høvdinge nogensinde acceptere en kvinde på tronen?
Torben Mathews byder igen på øl og vittigheder
Posten im Warenkorb
insgesamt:
Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!