program


Data, Data

Data, Data

En familieforestilling om computere, kunstig intelligens og en sød robot, der hedder Pepper.
Pepper er en robot designet til at kommunikere med mennesker. Den kan genkende glæde, sorg, vrede og overraskelse. Den er ca. 130 cm høj og ser ret sød ud.  Læs mere

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Søndag, 19. Januar 2025 14:00

Den er der, lige meget hvor du vender dig hen; COMPUTEREN. Den har indtaget verden i løbet af få generationer. Og om du vil det eller ej, er du faktisk super afhængig af den. Men ved du i virkeligheden, hvad den er i stand til? Hvordan den opstod? Hvordan den fungerer?

DATA DATA handler også om Kunstig Intelligens, som efterhånden anvendes i mange sammenhænge – også hvor det især omhandler store og vigtige emner som vores helbred og livskvalitet. Børn og unge gør brug af det i skolen og studerende i deres lektier og afhandlinger. Men hvor er grænsen mellem det virkelige og det kunstige? Hvornår må vi gøre brug af AI – og hvem sætter de etiske grænser for hvad der er rigtigt og forkert?

I DATA DATA indgår en Pepper Robot, som “skuespiller”.

Pepper er en såkaldt humanoid robot designet til at kommunikere med mennesker. Den har evnen til at læse følelser ved at analysere ansigtsudtryk og tonefald. Den kan genkende glæde, sorg, vrede eller overraskelse - og den kan afkode, om du er i godt eller dårligt humør. Den er ca 130 cm høj og ser ret sød ud.

DATA DATA er en forestilling for hele familien -både børn, teenagere og voksne.

Medvirkende: Ditte Ylva Olsen & Stine Q. Pagh

Foredrag i forbindelse med forestillingen afholdes i samarbejde med Science and Cocktails.

Aktuelt


Kunstner Agnete Brinch har tidligere haft en solo-udstilling på Karen Blixen Museet, Rungstedlund, og arbejder nu på en udstilling på Karen Blixen Museet, Kenya april 2024 og i den forbindelse er det blevet muligt med et spændende eksklusivt foredrag i værkstedet hos Agnete Brinch på Kirkevej 1 i Blåvand. Foredraget er med John Christensen, som er kurator og butiksansvarlig på Rungstedlund. Der er er kun 30 pladser til dette spændende foredrag

En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.

Torben Mathews byder igen på øl og vittigheder

PÅ PLAKATEN


Visit Nordsjælland

Velkommen til Nordsjælland.

Visit Odsherred

Velkommen til Odsherred.

Fremstil dit eget flotte keramik.
Kurset kører 5 onsdage.

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.