Candle in the Wind
Hyldest til 1970'erne med sange fra bl.a. Bee Gees, ABBA, Queen, Electric Light Orchestra, David Bowie, AC/DC, Led Zeppelin og selvfølgelig Elton John.
Læs mere
Hyldest til 1970'erne med sange fra bl.a. Bee Gees, ABBA, Queen, Electric Light Orchestra, David Bowie, AC/DC, Led Zeppelin og selvfølgelig Elton John.
Læs mere
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Torsdag, 24. Marts 2022 19:30
En brændende hyldest til 70'erne.
Foråret 2022 står i 70’ernes tegn. Det årti, som på mange måder var så bemærkelsesværdigt…
Fra den 25. februar til den 3. april 2022 kaster vi os ud i en musikalsk tour de force om 1970’erne med CANDLE IN THE WIND - En brændende hyldest til 70'erne.
I dag har vi en tendens til at huske 70’erne som et årti, hvor der var koldt hele tiden, og hvor der var oliekrise og bilfrie søndage. En tid, hvor folk gik i brunt tøj, kassebukser og skjorter med kæmpe flipper. Vi glemmer dog, at det også var et årti, hvor alt tilsyneladende kunne lade sig gøre. Mennesket landede f.eks. på månen gentagne gange, hvilket er noget vi sidenhen ikke har kunnet gøre. Og alle, unge som ældre, skulle pludselig lære at danse disco!
Med CANDLE IN THE WIND fortæller vi den musikalske historie om 70’erne. En rødglødende hyldest til de fantastiske musiknumre, som alle var stærkt influeret af de begivenheder, som foregik i løbet af dette mangfoldige årti.
CANDLE IN THE WIND vil således indeholde uimodståelige indslag fra både Bee Gees og ABBA, men teaterkoncerten vil også finde modsætningerne i Stairways To Heaven og Highway To Hell i kombination med evergreens fra Queen, Electric Light Orchestra, David Bowie og naturligvis Elton John’s ikoniske titelnummer. I alt vil vi sætte ild til over 30 klassiske hits.
Og mon ikke der også sniger sig noget Gasolin og Shu-Bi-Dua ind i CANDLE IN THE WIND?
Medvirkende: Jonas Rasmussen, Lucas Hoang, Morten Bytofte og Rikke Lillevang
Kapelmester og musikalsk arrangør: Niels Rahbech
Orkester: Fire professionelle musikere
Tekst og musik: Diverse kunstnere - dramatiseret af Michael Bentholm og Peter Friis
Producent: Musical Danmark
En trio af erfarne og kreative musikere, der hylder nogle af deres egne inspirationskilder fra en af rockens allermest kreative og turbulente perioder - slutningen af 60’erne. Med numre som Voodoo Child, Sunshine of You Love, Crossroads og Little Wing.
ELBA er catchy og kontrastfyldt indiepop med en stærk vokal og personlige tekster i centrum.
Unik og magisk oplevelse! Sære fantasiskabninger og klassisk livemusik. Søren Sætter Lassen får Holbergs muntre persongalleri til stå lyslevende i dialog med Trio con Brio Copenhagen.
Vandretur i det skønne landskab ved Gammelgab. Vi går første del af turen langs stranden, hvor vi kigger efter rav.…
Kunstner Agnete Brinch har tidligere haft en solo-udstilling på Karen Blixen Museet, Rungstedlund, og arbejder nu på en udstilling på…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.